Що таке комерційні закупівлі?

Апр 15, 2021

Що таке комерційні закупівлі?

Комерційні закупівлі – це придбання товарів чи послуг, що здійснюється комерційними підприємствами. Сьогодні все більше таких торгів проводиться через платформу Prozorro.Sale, оскільки вона забезпечує максимальну прозорість та чесність аукціонів, виключає ризик зловживань та корупційної складової. Детальніше про те, як прийняти участь в закупівлі на акредитованому майданчику Прозорро за посиланням: sale.uub.com.ua.

Які документи потрібні для здійснення комерційної закупівлі

Тендерна документація затверджується ініціатором закупівлі та розробляється в довільній формі. Зазвичай пакет документів включає в себе такі розділи, як:

  • безпосереднє запрошення до торгів;
  • запит на комерційну пропозицію;
  • кваліфікаційні вимоги до постачальників;
  • технічне завдання або проектна документація;
  • умови подачі заявок на участь в тендері;
  • інструкція або правила участі для постачальників.

Спектр можливих закупівель величезний. Це витратні матеріали, транспорт, нерухомість, технічне обладнання, вторинна сировина, тощо. Також можливе надання послуг та реалізація робіт будівельного, технічного, логістичного та інших характерів, можлива торгівля правом вимоги по кредитам, детальніше за посиланням: https://sale.uub.com.ua/ru/filter/receivables.

Як здійснюються комерційні закупівлі

З огляду на відсутність законодавчої бази, яка регламентує комерційні закупівлі, регулювання цієї процедури проводиться відповідно до правил електронного торговельного майданчика, на якому реалізується закупівля, та умовами замовника.

Щоб почати роботу з комерційними закупівлями в Україні, потрібно зареєструватися на електронному майданчику як організатор торгів. Отримавши доступ до свого особистого кабінету, користувач може організовувати цікаві для його закупівлі. Цей процес інтуїтивно зрозумілий – потрібно лише заповнити всі зазначені поля. Закупівля проводиться в формі аукціону або запиту пропозицій (аналізу ринку).

Тендери класифікуються за різними параметрами:

  • по допустимому складу учасників: відкриті (брати участь можуть всі) та закриті (брати участь можуть тільки спеціально відібрані та запрошені підприємства);
  • по можливості зміни тендерних вимог: одноетапні (без переговорів) та двохетапні (з переговорами, доопрацюванням технічного завдання, аналізом пропозицій і остаточним вибором).

Для визначенні переможця оформляється тендерний протокол, в якому фіксуються всі фактичні обумовлені умови. Він являє собою документ з описом результатів аукціону. Терміни його підписання регламентуються тендерною документацією замовника. Переможцем стає той учасник, цінова пропозиція якого була найбільш приваблива. Це може бути, як невелика компанія, так і велике підприємство, адже всі учасники знаходяться в рівних умовах.